• Lyssna
  • Dela
  • Translate

Referat från kommunfullmäktige den 30 januari

2012-02-03
Kommunfullmäktige informerades om två stora framtidsfrågor: information från Region Värmland om flyttningsstatistik och flyttningsströmmar, redogörelse om skollagens konsekvenser på små kommuner och utredningen om skolstrukturen i Sunne kommun.

Kommunfullmäktige tog beslut om bland annat dessa ärenden:

  • Ny skolplan för åren 2012-2015
  • Byggnation av familjerum vid Kolsnäs

Tre nya medborgarförslag har lämnats in. Dessa handlar om:

  • Förändrade trafikregler på Ekebyvägen
  • Röjning av dalgången mellan Brogården och Allégatan
  • Helgöppen förskola

Hela protokollet finns att läsa, se länk i högerspalten

Information om befolkningsstatistik och flyttströmmar

Omvärldsstrateg Ann Otto och analytiker/utvärderare Bo-Josef Eriksson från Region Värmland informerade om rapporten "Värmlands befolkning och näringsliv år 2030 samt flyttströmmar till och från Värmland". Detta underlag är mycket värdefullt för att kunna behålla och helst få flera människor i regionen.

Liksom i övriga världen pågår också i Värmland en urbaniseringsprocess. Trenden är att många flyttar från mindre orter i Värmland till Karlstad. Det är tillgången på människor som är helt avgörande för ortens eller regionens utveckling.

De tendenser som märks i utvecklingen just nu är att ökad fruktsamhet, längre livslängd och minskad invandring.

I stort sett följer utvecklingen i Sunne samma tendens som i Värmland. Här är några av de skillnader som finns mellan Sunne och Värmland:

  • Totalt sett har Sunne lite lägre andel invånare i åldrarna 20-64 och något högre andel i åldrarna 0-19 år och 65+.
  • Sunne har betydligt fler män i åldrarna 15-19 år.
  • Värmland har en högre andel äldre kvinnor, medan Sunne har mera män.

De flesta som flyttade till Värmland under åren 2001-2010 kom från Norge. Många var värmlänningar som återvände. Övriga flyttströmmar går till/från Göteborg, Stockholm, Karlskoga och Örebro. Personer i åldern 20-29 år är de som flyttar mest.

Inom Region Värmland pågår ett 3-årsprojekt, "Attraktiva Värmland", där syftet är att genom rätt satsad marknadsföring få mera arbetskraft till Värmland.
Länk till hela rapporten finns i högerspalten

Information om skollagens konsekvenser i små kommuner

Utredare Stefan Bergström gav en utförlig information om vad den nya skoll­agen och gymnasiereformen innebär för små kommuner. I samband med detta gav chefen för bildningsförvaltningen en information om den utredning som pågår om hela skolstrukturen i Sunne kommun.

 Här är några av förändringarna i lagstiftningen:

  • Ny kunskapsbaserad betygsskala
  • Nya behörighetskrav till gymnasiet
  • Krav på lärarlegitimation
  • Rektorer och förskolechefer får en tydligare roll med direkt utpekat ansvar och befogenhet
  • Särskilt stöd ska ges om en elev riskerar att inte nå de lägsta kunskaps­kraven
  • Likvärdig utbildning ska erbjudas i hela landet, men inte likformig
  • Hantering av klagomål kräver skriftliga rutiner

Detta kommer att innebära ändrade roller för både lärare och elever. För att kunna ha ett lärande med helhetstänk över flera ämnen kommer lärarna att arbeta i arbetslag. Elevens lärande, som tidigare har skett kollektivt, men blir nu mera anpassat till varje elev.

Den "lilla" skolan kommer inte att kunna erbjuda möjligheterna att arbeta i arbetslag och få lärare innebär mera sårbara skolor.

Förvaltningschef Ulf Olsson informerade om den utredning han gjort om skol­strukturen i Sunne kommun. Bakgrunden till utredningen är det vikande elev­antalet i kommunen samt skollagens nya krav.

Utredningen visar att det är glest med elever i byskolorna och trångt i Sunne tätort. I utredningen föreslås därför att skolorna i Bäckalund, Stöpafors och Rottneros avvecklas och att en tredje F6-skola inrättas i Sunne. Samordningsvinster föreslås ske genom en omlokalisering av gymnasieverksamheten.

För närvarande genomförs informationsmöten för allmänheten i de delar av kommunen, som kan bli berörda av en skolnedläggning.

Ny skolplan för åren 2012-2015

Kommunfullmäktige beslöt att anta det förslag till skolplan med mätbara mål, som bildningsnämnden gjort.

Den övergripande inledningen handlar om "Kvalitet åt alla". Planen innehåller inga jämförelser med andra kommuner, utan syftet är att höja kvalitén i Sunne kommun.

Skolans uppdrag är att varje elev tillgodoses utifrån sina behov och förutsätt­ningar. Skolplanen omfattar alla elever i kommunens familjedaghem, förskola, förskoleklass, grundskola, fritidshem, särskola, gymnasieskola, gymnasie­särskola och vuxenutbildning.

De utvecklingsområden som nämns i skolplanen är kunskap och kompetens, lärandemiljö, hållbar utveckling, skolan i världen, uppföljning och utvärdering samt styrning och ledning.
Skolplanen finns att läsa med länk i högerspalten

Familjerum vid Kolsnäs camping

Kommunfullmäktige sa ja till att Sunne Turism AB får börja bygga familjerum vid Kolsnäs camping. Den planerade bygg­nationen är en förut­sättning för att campingen ska få behålla sin 4-stjärniga beteckning. Invester­ingen omfattar
2 servicebyggnader med 4 familjerum och 2 rum för barnhygien. För att få detta klart inför säsongen 2012 krävs att investeringen får börja snarast.

Kontakt

Gunilla Nyström
Kommunsekreterare
E-post: gunilla.nystrom@sunne.se
Tel: 0565-160 06
Besök: Kommunhuset, Kvarngatan 4
Adress: 1. Kommunkansliet, 686 80 Sunne
EPiTrace logger