Herin, Pontus. I Djursholm och Tensta kindpussar vi varandra
Journalisten Pontus Herins bok ” I Djursholm och Tensta kindpussar vi varandra ” är helt olik de böcker jag brukar läsa och tycka om, som dimmiga engelska deckare eller skandinaviska relationsromaner . Boken handlar om hur Pontus Herin , som är uppvuxen i det fiiina Djursholm , tillsammans med fru och litet barn lämnar Stockholms innerstad och flyttar ut till miljonprogrammets Tensta , de gör en inverterad klassresa.
86 % av alla som bor i Tensta är invandrare , många trivs där, men ingen är stolt över att bo i Tensta . Pontus Herin möter många nya människor, många invandrare , men också några ÄMFÖS: Äldre män föreningsvana svenskar som dominerar i lokalsamhället, men som faktiskt hindrar gräsrotsdemokratin och samhällsutvecklingen.
Tensta är välskött, vänligt och levande. Dagiset har små barngrupper och engagerad personal, men Pontus son Elliot är det enda barnet som har två svenska föräldrar.
Pontus Herin tror kanske inte, att så många svenskar är rasister, men att vi är snabba att tycka synd om invandrare och det ger oss ett alibi att inte behöva göra något, problem får samhället
ta hand om.
Herin har många intressanta tankar och formuleringar : Ett guldkorn jag fastnade för var hans uttyck ” sympatisk arrogans ” som lägenhetsletarna i Stockholms innerstad uppvisar .( Detta var för några år sedan .)
När familjen får sitt andra barn flyttar de från Tensta . / Eva Eriksen
Finns titeln inne?
Schönberg, Elisabeth : Äldst, yngst eller mittemellan
Missa inte Elisabeth Schönberg : "Äldst, yngst eller mittemellan: din placering i syskon-skaran och hur den påverkar dig" / Gunilla Andersson
Finns titeln inne?
Franchell, Eva : Väninnan - Rapport från Rosenbad
Eva Franchells bok Väninnan är spännande, gripande och politiskt intressant . Den är absolut inte trist , som hon själv var ängslig för. Det mesta i boken handlar om Eva Franchells samarbete och vänskap med Sveriges mördade utrikesminister Anna Lindh. Det var Eva, som var med Anna Lindh för att titta på kläder på NK den 10/9 2003, när Anna blev knivhuggen och senare avled på sjukhus.
Eva ser mördaren tydligt och måste vittna i flera rättegångar. Evas familj tvingas leva som under en belägring, i karantän och rädslan dominerar. Det hela känns som om det blivit familjens privatsak och de får lite eller inget stöd. Mijailo Mijailovic mördade inte bara Anna Lindh , han raserade också Eva Franchells liv.
Boken utspelar sig mellan åren 1994 och 2008 och mycket dramatiskt händer i Sverige och i övriga världen : Avvisningen av de två egyptierna i ett CIA –plan, kravallerna i Göteborg, morden i Knutby, EMU- omröstningen, Tsunamin, orkanerna Gudrun och Katrina.
Vem ska ta ansvar? Vilken minister ? Vem kan offras , när det gått snett och kritiken hårdnar?
Jag inbillar mig, att Eva Franchell skulle kunnat avslöja mycket mer från maktens korridorer, varit elakare, ibland kan man läsa mellan raderna. Men det hedrar henne att hon håller stilen och inte hänfaller till barnslig pajkastning. För nog verkar politik vara mycket av ett sandlådekrig, där tyvärr kvinnorna ofta offras och tvingas lämna lekplatsen. /Eva Eriksen
Finns titeln inne?
Yates , Richard : Revolutionary Road
Jag har just läst ut Yates roman Revolutionary Road och vill först varna eventuella läsare: Läs inte förordet först, det avslöjar alldeles för mycket av handlingen! (Man kan läsa det sist om man vill ha en analys av boken och tiden .)
Yateas roman börjar med en amatörteaterföreställning, som inte blir som man förväntat sig. Huvudpersonerna är det unga paret April och Frank Wheeler. Han är veteran från kriget och har, enligt sig själv, ett urtrist jobb inne i stan och hon sköter hem och barn i förorten.
Frank är reklamsnygg och henne tänker jag mig som en Grace Kellykopia. Många av bipersonerna känns som schabloner, men är ändå inte ointressanta : Den krampaktigt leende , kvinnliga husmäklaren, hennes man, som stänger av hörapparaten, när han inte orkar höra mer och deras son, som på permission från mentalsjukhuset säger sanningar och ställer de rätta frågorna.
Där finns också den gode vännen och grannen, som älskar fel fru, romantik på kontoret och ständigt nya glas med dry martini.
Alla finns där i den amerikanska förorten under 1950-talet och delar ”den tröstlösa tomheten”. Men plötsligt får April Wheeler en ide´, en dröm och kanske ljusnar det vid horisonten……..
Richard Yates har ett rikt pregnant språk och det känns som om det är en mycket bra översättning.( Kerstin Gustafsson) Är det den första på svenska ?
Romanen gavs ut redan 1961 och har nu blivit film med två storstjärnor i huvudrollerna. Tänk Titanic !
Men vad är romanens budskap? Akta dig för att drömma? Förändringar är farliga?
Det är alltid försent att få en lycklig barndom? / Eva Eriksen
Finns titeln inne?
Elizabeth George : Stråk av rött
En ensam, luggsliten vandrare med minimal packning följer vandringsleden längs Cornwalls kust under flera veckor. En kvinna med mystiskt förflutet anländer till sin ensliga stuga. Oförstående , oroliga fäder, en del med söner som surfar för mycket, andra som surfar för lite. Mödrar som klär sig i rött, sviker och försvinner.Vandraren visar sig heta Thomas, han talar som en aristokrat och tom en veterinär kan se att han har lidit en svår förlust.Alla dessa personer möter man i Elizabeth Georges senaste deckare, som innehåller en ny och en gammal mordgåta . Hör dessa ihop?
Boken handlar om generationsmöten, om kärlek och mycket om sorg .Vi får dessutom mycket information om hur man surfar ( på vågor ), om hur man bygger den perfekta surfingbrädan , om bergsklättring och om ciderframställning .
Boken är välskriven, spirituell och humoristisk. Den är inte alls så svart som Georges förra bok : ”Innan döden kom” utan här finns hopp om tillfrisknande.
Men en liten varning! Jag tyckte, att persongalleriet var ganska komplicerat i början av boken . Vem var barn till vem ? Och vem jobbade hos vem? För att inte tala om alla ortnamn ! Personförteckning och karta efterlyses.
Elizabeth George är ju oerhört detaljerad, boken är på 700 sidor och ibland är det svårt att se skogen för alla träd …..Ett berättartekniskt grepp ???
Men jag avundas ändå den, som har den framför sig. Glöm all vårstädning och alla frön som väntar på sin jord! / Eva Eriksen
Finns titeln inne?
Att göra egen film
Med en videokamera kan man dokumentera viktiga händelser i familjens liv. Risken är bara att det blir så många timmars film att ingen orkar titta. Men om man lär sig att redigera sina filmsnuttar och lägga till musik, stillbilder och texter samt göra snygga klipp så blir det mycket roligare att visa filmerna. Själv var jag länge i valet och kvalet om vilken typ av kamera jag skulle köpa. Det finns många olika format och det är viktigt att man köper en kamera som passar ihop med den datorutrustning som man tänkt använda.
Jag har haft stor nytta av två böcker och en tidskrift finns på biblioteket, de är:
Ljud & bild : elektronikvärlden
Den här typen av tidskrifter är ofta väldigt prylinriktade och det kan vara väldigt bra när man står inför att köpa utrustning - så är det även med Ljud bild : elektronikvärlden. Men det finns också en hel del artiklar om kamerahantering och redigering med praktiska råd. Artiklarna är ofta väldigt grundliga och pedagogiskt upplagda.
Finns titeln inne?
Ang, Tom: Digital video : handboken ; [utrustning, teknik, teman, redigering]
Den tekniska utvecklingen går väldigt fort på det här området. Den här boken kom ut 2006 och de nya hårddiskkamerorna var inte så vanliga som de är nu. Men boken innehåller mycket som är användbart vilken kamera man än använder. Tom Ang ger massor av praktiska råd om hur man ska planera sitt filmande och hur man genomför projekt och så småningom kan ta på sig uppdrag.
Finns titeln inne?
Lindberg, Kent : Digital videoredigering med Premiere Elements
I Ljud & bild elektronikvärlden testas teknisk utrustning men även olika redigeringsprogram. Ett användbart program för den som har en mini-DV kamera är Premiere Elements. Programmet har många olika funktioner och det går smidigt att lära sig om man har en bra handbok. En sådan är Kent Lindbergs Digital videoredigering med Premiere Elements. De olika momenten gås igenom steg för steg och åskådliggörs pedagogiskt med illustrativa bilder. Själv lyckades jag få fram en rolig femminuters DVD med toningar, ljudfiler och snabba klipp av en timmes råfilm från aktiviteterna hemma hos mig i påsk. Det är en i mitt tycke lagom lång film att spara återvända till för att minnas eller visa upp för släkt och vänner.
Finns titeln inne?
/Karin Engström