• Lyssna
  • Dela
  • Translate

Studie- och minnesteknik

Ur Tidningen Studentliv och artikeln "Bra att komma ihåg" av Mats Berglund saxar vi: Det finns många sätt att hjälpa minnet. Det handlar om minnestekniker, knep för att hjälpa hjärnan att komma ihåg till synes ologiska data utan sammanhang.

Mats Eneroth har undervisat om minnesträning och studieteknik i drygt 20 år och säger:
- All förståelse grundar sig på fakta. Om du över dig i att snabbt lära in fakta så har du mer tid över till den djupare förståelsen av det du lär in. Vänster hjärnhalva håller reda på detaljerna medan höger ser helheten.

Minnesteknikerna går ut på att skapa en helhet för att hålla ordning på detaljerna och låta båda hjärnhalvorna arbeta. De flesta minnesteknikerna drar nytta av att vi minns bäst i bilder, det går knappt att tänka ordet "julafton" utan att se en massa bilder framför sig. 

Läs mer om minnet och minnesteknik:

Böcker

  • Minnesbibeln av Gary Small
  • Minnets möjligheter av Anna Derwinger
  • Studieteknik för universitet/högskola av Mattias Kellquist och Mats Eneroth

Kontakt

Ingrid Ringholm
Tf. verksamhetsledare
E-post: ingrid.ringholm@sunne.se
Tel: 0565-179 35
Besök: Bibliotekshuset, Storgatan 39
Adress: 36. LärCenter, 686 80 Sunne

Margaretha Kvarnström
Studie- och yrkesvägledning
E-post: margaretha.kvarnstrom@sunne.se
Tel: 0565-16118
Besök: Brobyskolan, Brårudsvägen 4
Adress: 39. Brobyskolan, 686 80 Sunne
EPiTrace logger