Hej!
Hoppas ni har haft ett härligt höstlov. Det känns att vi har ställt om klockan speciellt på eftermiddagarna då det blir mörkt mycket tidigare. Denna vecka har vi på idrotten byggt den hinderbana vi gjort förut men med några fler redskap. Eleverna är med och bygger och plockar bort. De tycker det är kul, framförallt när de får hjälpa till. Kom ihåg att ta med handduk så att de kan duscha efteråt.
Vi har jobbat i vår matte bok Eldorado, där vi tränat tärningsbilderna med ”snabbtitt” där eleverna ska träna sig i att se antalet utan att räkna.
I matteboken har vi sedan tittat på grupperade tal och kombinerat det med att skriva antal och avprickningsstreck. Vi har börjat titta och känna på lek/plockmaterial som vi så småningom ska börja göra räknehändelser av. I tisdags tittade vi på 2 avsnitt ur ”katten musen tiotusen”. Som handlade om siffran 3 och 4 och hur man kan dela dessa och hur man kan mäta saker på olika vis.
Veckans nya bokstav är Mm. Under hela nästa vecka så vill jag att alla elever kollar utomhus temperaturen varje dag innan de kommer till skolan. Vi kommer att föra lite statistik på det och prata en del om väder och årstider.
Nu har utvecklingssamtalen dragit igång och varje samtal beräknas ta ca 30-40 min. Ta med lapparna med frågorna till samtalet som eleverna fick med hem för ifyllnad. Några har redan lämnat in dem.
På måndag den 14/11 är det verksamhetsråd kl. 18.00 alla som vill är välkomna.
Ha en trevlig helg! Lotta