Antik, auktioner och marknad

Varje år sedan mitten av 1700-talet är det marknad i Sunne. Numera har vi den till och med två gånger om året. Vårmarknaden infaller första fredagen i maj och höstmarknaden infaller första fredagen i oktober.

Barn i karusell på marknad i Sunne

Marknad och torghandel

Den första marknaden eller Evi Gläja som den hette då ägde rum redan 1754 på Åmbergshea. Sedan 1870 hålls den numera i centrum. För dig som vill ställa upp ett marknadsstånd eller en torghandelsplats har vi mer information via länkarna till höger.

Antik & Design i Sundsvik

Kuriosa från 70-talet
Storgatan 27
Tel: 070-752 04 18

Bernt Nilssons Auktioner

Bjälverud
Tel: 0565-911 77
Mer information om Bernt Nilssons Auktioner

Publicerad/uppdaterad av: Kathrin Ramström Sidan granskad/uppdaterad: 3 april 2013

Kontakt

Vill du ställa upp ett marknadstånd behöver du söka tillstånd för detta hos
Tekniska kontoret
Tel: 0565-162 00
Besöksadress:  Kvarngatan 6
Adress: 9.Tekniska kontoret, 686 80 Sunne

Läs mer om villkor för torghandel

Vår- och höstmarknaden

Kontakta Barbro Nyberg för marknadsplats under vår- eller höst-marknaden.
Tele: 070-26 031 88

EPiTrace logger