Populär tradition med Sunne kommuns afterwork

Publicerad: 17 april 2026
En gång per år arrangerar Sunne kommun en afterwork dit nyinflyttade Sunnebor, och personer som nyligen fått svenskt medborgarskap bjuds in. Årets träff hölls på Sundsbergs Gård och lockade ett 60-tal personer.
1 av 4
Anna-Lena och Mikael har flyttat till Gräsmark från Östergötland, Hermilyn och Annabell kommer från Filipinerna och har nu fått svenskt medborgarskap, och Viktor har flyttat tillbaka till Sunne efter några år i Karlstad.

Under kvällen bjöds det på kaffe, te och snittar med Värmlandstema. Deltagarna fick möjlighet att träffa nya bekantskaper, som också av olika anledningar flyttat till Sunne. Även representanter från kommunen var på plats, för att kunna svara på frågor och ta emot tips och idéer.

– Jag och min familj flyttade till Sunne för 5 år sedan, så jag har också varit en nyinflyttad Sunnebo. Vi var väldigt glada över det varma välkomnandet vi fick då, och jag vill nu hälsa er alla lika varmt välkomna till Sunne, sa Markus Jonsson, kommunchef på Sunne kommun.

En årlig tradition

Att bjuda in till den här typen av träffar är en årlig tradition, för att hälsa nya Sunnebor välkomna och gratulera de som nyligen fått svenskt medborgarskap. Utöver afterworken hålls en medborgarskapsceremoni på kommunens nationaldagsfirande, där nya svenska medborgare får ett diplom som delas ut vid en egen sammankomst med företrädare för Sunne kommun.

– Det känns roligt att ha dessa återkommande träffar, där vi kan hälsa nyinflyttade Sunnebor välkomna på ett avslappnat och informellt sätt. Det är också ett bra tillfälle att gratulera de som nyligen fått svenskt medborgarskap, säger Sofia Stiernelöf Karlsson, digital kommunikatör på Sunne kommun.