Förarövervakade självkörande bilar ska testas i Sunne

Sunne kommun är positiv till utveckling av ny teknik som kan bidra till
att höja trafiksäkerheten.
– Sunne kommun är positiv till utveckling av ny teknik som kan bidra till att höja trafiksäkerheten. Vi är gärna delaktiga i ett viktigt tekniksprång, säger Bernt Thyrell, enhetschef på offentlig miljö.
Förarövervakad testning
Syftet med testerna är att undersöka hur förarövervakade självkörande fordon kan integreras i stadsmiljö på ett säkert sätt. Systemen får samtidigt tillfälle att lära sig hantera svenska trafikförhållanden. I förlängningen ska tekniken leda till säkrare trafik och bättre framkomlighet.
Under förarens övervakning kan tekniken som kallas Full Self-Driving (Supervised)/Självkörande fordon (under uppsikt) navigera på stadsgator, motorvägar, bostadsvägar, korsningar, rondeller och mer.
Tesla har redan tillstånd från Transportstyrelsen och Trafikverket att testa tekniken på statliga vägar i Sverige. För att få köra på Sunnes gator krävs att kommunen säger ja.
– Kommunen har yttrat sig positivt, vilket krävs enligt lag innan Transportstyrelsen kunde fatta sitt beslut om att godkänna testkörning här.
Tydliga villkor för testerna
Testfordonen ser ut som vanliga bilar och upplevs inte som självkörande i trafiken. Fler kommuner är tillfrågade om testning, där Sunne ser ut att bli den andra kommunen i Sverige som godkänner tester i vanlig stadstrafik. Nacka kommun var först ut och startade sin testperiod 20 januari i år.
– Kommunens roll är att yttra sig till Transportstyrelsen, som beslutar om villkoren för testkörningen och är den myndighet som ansvarar för trafiksäkerhetsbedömningen.
Testerna sker under tydliga villkor och med fullt ansvar för trafiksäkerheten. Föraren vid testningen av den självkörande tekniken är juridiskt ansvarig under körning.
Tekniken körs skarpt i Nederländerna
Det förekommer många tester från olika aktörer på vägarna, både i stads- och motorvägsmiljöer. I Nederländerna rullas nu tekniken ut på bred front hos allmänheten. Det är första gången tekniken körs skarpt i kundfordon i Europa, vilket ses som en milstolpe mot en framtid med säkrare vägar för alla trafikanter.
– Nollvisionen i Sverige innebär att ingen ska behöva omkomma eller skadas allvarligt i trafiken. Att verka för att höja trafiksäkerheten är allas ansvar, säger Bernt Thyrell.
Testerna i Sunne drar i gång inom kort.
Mer om tekniken självkörande fordon (under uppsikt)
- Som en del av Teslas interna tester har över 2 miljoner kilometer körts på vägar i Europa. Inga personincidenter har inträffat.
- Data visar att tekniken är betydligt säkrare än mänsklig körning. Risken för större kollisioner minskar med upp till 7 gånger.
- Full Self-Driving (Supervised) är tillgängligt i Australien, Kanada, Kina, Mexiko, Nya Zeeland och USA.
- Systemet godkändes i Nederländerna 10 april 2026. Det är första gången tekniken blir tillgänglig i kundfordon i Europa.